PHE426KA5220KR17T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
WIMA
New at DigiKey
0.022 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
PHE426KA5220KR17T0
DigiKey Part Number
399-PHE426KA5220KR17T0TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE426KA5220KR17T0
Description
22NF40 10%V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V