PEH536VEM4100M4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 231
Datasheet
1 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90mOhm @ 100Hz 4600 Hrs @ 105°C
PEH536VEM4100M4
DigiKey Part Number
399-PEH536VEM4100M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH536VEM4100M4
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH536VEM4100M4 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
19.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4600 Hrs @ 105°C