PEH536UAC3100M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 138
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1Ohm @ 100Hz 4600 Hrs @ 105°C
PEH536UAC3100M2
DigiKey Part Number
399-PEH536UAC3100M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH536UAC3100M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH536UAC3100M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4600 Hrs @ 105°C