PEH536JCE5100M3
DigiKey Part Number
399-PEH536JCE5100M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH536JCE5100M3
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 22mOhm @ 100Hz 4600 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PEH536JCE5100M3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
4.6 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
16.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4600 Hrs @ 105°C