PEH534VCD3220M2
DigiKey Part Number
399-5686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534VCD3220M2
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 460mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PEH534VCD3220M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C