PEH534MDG5100M2
DigiKey Part Number
399-PEH534MDG5100M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534MDG5100M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN HIGH RIPPLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 22mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PEH534MDG5100M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
5.2 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
18.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C