PEH532YBC3100M2S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 520
Datasheet
TDK
In Stock: 520
In Stock: 0
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 920mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
PEH532YBC3100M2S
DigiKey Part Number
399-PEH532YBC3100M2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH532YBC3100M2S
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH532YBC3100M2S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
920mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C