PEH506UCE3330M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 400mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
PEH506UCE3330M2
DigiKey Part Number
399-PEH506UCE3330M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH506UCE3330M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH506UCE3330M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.8 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C