PEH506UBD3220M2
DigiKey Part Number
399-PEH506UBD3220M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH506UBD3220M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 600mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH506UBD3220M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C