PEH200ZC3220MB2
DigiKey Part Number
399-PEH200ZC3220MB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200ZC3220MB2
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 570mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
PEH200ZC3220MB2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.4 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.441" Dia (36.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.933" (74.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
570mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C