PEH200UD3680MU2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 120mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
PEH200UD3680MU2
DigiKey Part Number
399-PEH200UD3680MU2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200UD3680MU2
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH200UD3680MU2 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.512" (13.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.441" Dia (36.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.760" (95.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C