PEH200KO6100MU2
DigiKey Part Number
399-PEH200KO6100MU2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200KO6100MU2
Description
CAP ALUM SCRW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH200KO6100MU2 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
24.9 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
36.9 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.622" Dia (66.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C