PEH169MJ5100QB2
DigiKey Part Number
399-5645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH169MJ5100QB2
Description
CAP ALUM 10000UF 63V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH169MJ5100QB2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
8 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
3.878" (98.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C