PEG130MH3900QE4
DigiKey Part Number
399-PEG130MH3900QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG130MH3900QE4
Description
CAP ALUM 900UF 63V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
900 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 94mOhm @ 100Hz 45000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEG130MH3900QE4 Models
Category
Lifetime @ Temp.
45000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.06 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
7.2 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
94mOhm @ 100Hz