L0603B100MDWFT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 60.187
Datasheet
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 360mOhm 0603 (1608 Metric)
KEMET METCOM MPX Power Inductors | Digi-Key Daily
L0603B100MDWFT
DigiKey Part Number
399-17788-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17788-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L0603B100MDWFT
Description
FIXED IND 10UH 380MA 360 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L0603B100MDWFT Models
Category
DC Resistance (DCR)
360mOhm
Mfr
Frequency - Self Resonant
32MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)