KHB472KN51DGCZA
DigiKey Part Number
399-KHB472KN51DGCZATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHB472KN51DGCZA
Description
CAP CER RAD DISC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHB472KN51DGCZA Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)