F881RF474K300Z
DigiKey Part Number
399-F881RF474K300Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881RF474K300Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F881RF474K300Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.512" W (41.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)