F881DH823K300L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.082 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881DH823K300L
DigiKey Part Number
399-F881DH823K300LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881DH823K300L
Description
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F881DH823K300L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)