F881BS563K300C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881BS563K300C
DigiKey Part Number
399-F881BS563K300C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881BS563K300C
Detailed Description
EDA/CAD Models
F881BS563K300C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)