F881BO473M300L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881BO473M300L
DigiKey Part Number
399-F881BO473M300LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881BO473M300L
Detailed Description
EDA/CAD Models
F881BO473M300L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)