F881BB472M300C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881BB472M300C
DigiKey Part Number
399-F881BB472M300C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881BB472M300C
Description
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F881BB472M300C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)