F881AL472J300R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F881AL472J300R is not available
F881AL472J300R
DigiKey Part Number
399-F881AL472J300RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881AL472J300R
Description
4700PF 300V
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 300V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
800V