F873RF274K760Z
DigiKey Part Number
399-F873RF274K760Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F873RF274K760Z
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 760V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F873RF274K760Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.512" W (41.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
760V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)