F873DB223K760Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 760V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F873DB223K760Z
DigiKey Part Number
399-F873DB223K760Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F873DB223K760Z
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F873DB223K760Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
760V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)