F872FC334M480Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 892
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872FC334M480Z
DigiKey Part Number
399-F872FC334M480Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872FC334M480Z
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F872FC334M480Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)