F872DB393M480R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.039 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872DB393M480R
DigiKey Part Number
399-F872DB393M480RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872DB393M480R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872DB393M480R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)