F872BT333M480Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872BT333M480Z
DigiKey Part Number
399-F872BT333M480Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872BT333M480Z
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872BT333M480Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)