F872BS823M480L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.082 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872BS823M480L
DigiKey Part Number
399-F872BS823M480LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872BS823M480L
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872BS823M480L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)