F871FT155K330Z
DigiKey Part Number
399-F871FT155K330Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F871FT155K330Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F871FT155K330Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 1.220" W (31.50mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Voltage Rating - DC
800V