Image for F871FQ125J330Z is not available
F871FQ125J330Z
DigiKey Part Number
399-F871FQ125J330Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F871FQ125J330Z
Description
1.20UF 330V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µF Film Capacitor 330V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 1.083" W (31.50mm x 27.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)