F871DH254J330L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F871DH254J330L is not available
F871DH254J330L
DigiKey Part Number
399-F871DH254J330LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F871DH254J330L
Description
.250UF 330V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.25 µF Film Capacitor 330V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)