F871BY254M330R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.25 µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F871BY254M330R
DigiKey Part Number
399-F871BY254M330RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F871BY254M330R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Detailed Description
EDA/CAD Models
F871BY254M330R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Voltage Rating - DC
800V