F862DU125K310Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 168
1.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F862DU125K310Z
DigiKey Part Number
399-F862DU125K310Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862DU125K310Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F862DU125K310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V