F861RH475K310Z
DigiKey Part Number
399-F861RH475K310Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861RH475K310Z
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F861RH475K310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Box
Size / Dimension
1.614" L x 0.591" W (41.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V