F861KM393K310C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.039 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861KM393K310C
DigiKey Part Number
399-F861KM393K310C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861KM393K310C
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861KM393K310C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V