F861KJ253M310R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.025 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861KJ253M310R
DigiKey Part Number
399-F861KJ253M310RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861KJ253M310R
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861KJ253M310R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V