F861FC155M310Z
DigiKey Part Number
399-F861FC155M310Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861FC155M310Z
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F861FC155M310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V