F861DJ105M310L
DigiKey Part Number
399-F861DJ105M310LTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-F861DJ105M310LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861DJ105M310L
Description
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F861DJ105M310L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V