F861AG563K310L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861AG563K310L
DigiKey Part Number
399-F861AG563K310LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861AG563K310L
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861AG563K310L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V