F462RB154J1K6Z
DigiKey Part Number
399-F462RB154J1K6Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462RB154J1K6Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.433" W (41.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)