F462DO224M1K0L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462DO224M1K0L
DigiKey Part Number
399-F462DO224M1K0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DO224M1K0L
Description
.220UF 1000V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)