F462DI333J1K6Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462DI333J1K6Z
DigiKey Part Number
399-F462DI333J1K6Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DI333J1K6Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)