F462BS683M1L2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F462BS683M1L2L is not available
F462BS683M1L2L
DigiKey Part Number
399-F462BS683M1L2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BS683M1L2L
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)