F462BK273M1L2R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F462BK273M1L2R is not available
F462BK273M1L2R
DigiKey Part Number
399-F462BK273M1L2RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BK273M1L2R
Description
CAP
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)