F462BE103M1K6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462BE103M1K6L
DigiKey Part Number
399-F462BE103M1K6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BE103M1K6L
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)