F462AG472M1L2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F462AG472M1L2A is not available
F462AG472M1L2A
DigiKey Part Number
399-F462AG472M1L2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462AG472M1L2A
Description
4700PF 1250V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)