F461FC564J630Z
DigiKey Part Number
399-F461FC564J630Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461FC564J630Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V