F461DO225M250R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for F461DO225M250R is not available
F461DO225M250R
DigiKey Part Number
399-F461DO225M250RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461DO225M250R
Description
2.20UF 250V
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V