F461BE683J630R is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 310
Datasheet
In Stock: 0
0.068 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BE683J630R
DigiKey Part Number
399-F461BE683J630RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BE683J630R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V