F461BB124M250R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F461BB124M250R is not available
F461BB124M250R
DigiKey Part Number
399-F461BB124M250RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BB124M250R
Description
.120UF 250V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V